Kompresja czyli sprężenie – wypełnienie komory sprężonym powietrzem do ciśnienia większego niż atmosferyczne. Sprężeniu towarzyszy hałas i uczucie ciepła. W trakcie sprężania wszystkie osoby znajdujące się wewnątrz komory muszą wyrównywać ciśnienie w uszach.
Pobyt pacjentów w warunkach zwiększonego ciśnienia, w trakcie którego pacjenci oddychają czystym tlenem dostarczanym przez specjalną maseczkę. Oddychanie tlenem trwa około godzinę.
Dekompresja czyli rozprężenie – w trakcie tej fazy następuje powolne zmniejszanie ciśnienia w komorze, aż do wartości ciśnienia atmosferycznego. Towarzyszy temu hałas i uczucie chłodu.
Najczęściej występującym powikłaniem jest uraz ciśnieniowy ucha i/lub zatok powodujący dolegliwości bólowe. Żeby zapobiec tym dolegliwościom bądź zminimalizować do minimum należy zapoznać się ze sposobami wyrównywania ciśnienia w uchu środkowym (przełykanie, ziewanie, żucie).
Po zabiegu pacjent najczęściej odczuwa lekkość oraz przypływ energii, choć mogą zdarzyć się osoby odczuwające zmęczenie i senność.